Hoppa till innehållet

Resursskolan är tryggad för våra elever!

Bild på resursskolorna Lunaskolan Bromma och Lunaskolan Södra med en text som lyder

Idag den 7/12  hölls det uppföljande mötet vi tidigare informerat om, tillsammans med skolborgarrådet Isabel Smedberg-Palmqvist (L), finansborgarrådet Anna König Jerlmyr(M) och borgarrådssekreterare Hedwig Kastenholm (L) i Stadshuset, kring resursskolans förutsättningar.

Det besked vi fick idag innebär att Stockholms stad säkerställer den nödvändiga finansiering som vår elevgrupp har behov av. Enligt Stockholm stad kommer denna ersättningsmodell vara hållbar över tid och skapa trygghet för den elevgrupp som behöver den som mest. Modellen har också ett brett politiskt stöd, enligt skolborgarrådet Isabel Smedberg-Palmqvist. Med denna modell kommer skolorna vara mindre beroende av tilläggsbeloppen. 

Sammantaget gör detta att vi som huvudman nu ser att det finns en samsyn kring elevgruppens behov och resursskolornas förutsättningar samt att de är både hållbara och långsiktiga.   

Vi är mycket glada och tacksamma för det glädjande besked vi nu fått från Stockholm stad, vilket innebär vi fortsätter att driva våra resursskolor på Lunaskolan Bromma, Lunaskolan Södra och Svedenskolan Bergshamra. Vi häver vårt intagningsstopp och påbörjar arbetet med intag av nya elever.  Vi kommer därmed inte heller behöva lägga något varsel till Arbetsförmedlingen. 

Med stor glädje och ödmjukhet kan vi konstatera att vi med gemensamma krafter, för våra elever, kan fortsätta framåt.  

Varmt tack alla som engagerat sig för elevernas rätt till en fungerande skolgång! 

Länk till Isabel Smedberg- Palmqvist Facebook inlägg.

https://www.facebook.com/100063529488464/posts/321496083311372/?d=n

Publicerad: 2021-12-07

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Close